STUDIO AKA : LOST AND FOUND
Please press your ESCAPE key to exit fullscreen mode.

LOST
AND
FOUND


Winner of a

BAFTA

 
for BEST CHILDRENS ANIMATION & a total of 61 International Awards to date.


LOST AND FOUND is a beautiful story based on OLIVER JEFFERS  award winning children's picture book. Adapted and Directed in to a half hour film by PHILIP HUNT, the film features narration by the great JIM BROADBENT  , and a beautiful score by composer MAX RICHTER  
You can buy the film on DVD in the UK & USA and worldwide via Download - just follow the links on the right.
CREDITS:
Adapted & Directed by PHILIP HUNT
Produced by SUE GOFFE
A STUDIO AKA & eOne Entertainment Group Co-Production.
Based on the Original Harper Collins   book by OLIVER JEFFERS.


L
The Official Trailer for the DVD release ...
L
Play The Octopus Clip...

"…What is a Boy to do when a Penguin turns up at his door?
Find out where it came from of course and return it. Even if it means rowing to the South Pole…"

L
The original extended trailer ...
★★★★★
REVIEWS:

"NOTHING SHORT OF STUNNING"


- David Chater, The Times

"SO BEAUTIFUL, SUBTLE AND POIGNANT"


- Louise Cohen / THE TIMES

"BEAUTIFULLY ANIMATED CHILDREN'S TALE"


- MAIL ON SUNDAY

"SUBLIME ANIMATED ADAPTATION"


- Ed Potton / THE TIMES PLAYLIST

"...BEAUTIFULLY EXECUTED AND CREATED TO BE SEEMINGLY TIMELESS, WILL FIND A PLACE IN THE HEARTS OF MANY I'M SURE..."


- Oliver Jeffers / Author: LOST AND FOUND
★★★★★

THE 61 AWARDS FOR LOST AND FOUND…

UK - BAFTA CHILDREN’S AWARD 2009 - Winner: Animation.
USA - ASHVILLE Int. CHILDREN’S FILM FESTIVAL 2011 - Best Story
ECUADOR - CHULPICINE FILM FESTIVAL 2011 - First Prize 3-6yrs
IRAN - TEHRAN INT. ANIMATION FESTIVAL 2011- Best Children’s Animation
USA - CHILDREN’S FILM FESTIVAL SEATTLE 2011 - Audience Prize
USA - WILD & SCENIC FILM FESTIVAL 2011- Best Children’s Film
KOREA - ANIMPACT ANIMATION FESTIVAL 2010 - Best Audience Prize
SPAIN - EL MEU PRIMER FESTIVAL 2010 - Jury Award
USA - MAVERICK MOVIE AWARDS 2010 - Best Picture
SPAIN - FILMETS BADALONA 2010 - Venus de Badalona - Premi del Public
SPAIN - FILMETS BADALONA 2010 - Premi ’Amics de la musica’
SLOVAKIA - BRATISLAVIA ANIMATION BIENNIAL 2010 - Victor Kubal Award
POLAND - GALICJA 2010 - Best Film
IRAN - Intl. FESTIVAL OF FILMS FOR CHILDREN 2010 - Golden Butterfly
DENMARK - BUSTER FILM FESTIVAL 2010 - Best short Film
MEXICO - NINOS KIDS FILM FESTIVAL 2010 - Best Short Animation
JAPAN - HIROSHIMA 2010 Special Intl. Jury Prize
KENYA - 5TH LOLA KENYA SCREEN 2010 - Best Animation
KENYA - 5TH LOLA KENYA SCREEN 2010 - Audience’s Choice Award
KENYA - 5TH LOLA KENYA SCREEN 2010 - Bronze Mboni
CROATIA - ZAGREB ANIMAFEST 2010 - BEST FILM For Children
CROATIA - ZAGREB ANIMAFEST 2010 - MR. M Audience Award
CZECH REPUBLIC - ZLÍN 2010 - GOLDEN SLIPPER for Best Animated Film
CZECH REPUBLIC - ANIFEST 2010 - Grand Prix
CZECH REPUBLIC - ANIFEST 2010 - Best TV Film & Serial
SPAIN - ANIMABASAURI-ANIMABASQUE 2010 - Best Short Film
USA - CALIFORNIA INDEPENDENT FILM FEST 2010 - Best Animation
USA - SARASOTA FILM FESTIVAL 2010 - Best YouthFEST film
INDIA - CMS Intl. CHILDRENS FILM FESTIVAL 2010 - Best Short Animation.
UK - BRITISH ANIMATION AWARDS 2010 - Best Animation Special.
USA - CLEVELAND Intl. FILM FEST 2010 - Best Animated Short Film
USA - Intl. FAMILY FILM FESTIVAL 2010 - Best Foreign Animated Short Film
USA - BAMKIDS Int. FILM FEST 2010 - Best Animated Short Film
USA - NYICFF 2010 - Audience Award
USA - DURANGO FILM FESTIVAL 2010 - Juried Award for Best Family Film
USA - DURANGO FILM FESTIVAL 2010 - Audience Award for Best Family Film
BELGIUM - ANIMA 2010 - Audience Award & Grand Prix Special Mention.
MONACO - IMAGINA 2010 - Best Short Film
USA - BAICFF 2010 - Children’s Choice Award
N. IRELAND - CINEMAGIC 2009 - Best short Film
ARGENTINA - EXPOTOONS 2009 - Best short Film
PORTUGAL - CINANIMA 2009 - Best medium length film
UK - BAF 2009 - Best film for children
CHINA - SICHUAN TV Festival 2009 - GOLD PANDA Best animated short film.
BRAZIL - CURTACINEMA 2009 - Audience Award
CHINA - CICDAF 2009 - Grand Prix for best Childrens program
USA - CHICAGO Int. Children’s film festival 2009 - Children’s Jury Award
USA - AUSTIN Film festival 2009 - Animated Short Jury Award
JAPAN - SAPPORO Short film festival 2009 - Best children’s short
JAPAN - SAPPORO Short film festival 2009 - Children’s choice: GOLD award
JAPAN - SAPPORO Short film festival 2009 - Audience award
NETHERLANDS - PLAYGROUNDS Int Digital Arts Fest 2009 - Best Short
CANADA - OTTAWA Int animation festival 2009 - Best Children’s TV film
USA - PALM SPRINGS Int Short Film Fest 2009 - Audience Animation Shor
FRANCE - ANNECY 2009 - Annecy Crystal for Best TV Special
AUSTRALIA - MELBOURNE Intl. animation festival 2009 - Best Kids Film
AUSTRALIA - MELBOURNE Intl. animation festival 2009 - Audience Award
ITALY - UMBRIA Film festival 2009 - Best Short Film for Kids
KOREA - S.I.C.A.F 2009 - Special Distinction in TV Films
BRAZIL - ANIMA MUNDI - Sao Paolo - 2009 - Best short for Children
USA - RHODE ISLAND Film festival 2009 - Grand Prize -Best Animation



~CREDITS~


Adapted & Directed by PHILIP HUNT • Produced by SUE GOFFE • Based on the book By OLIVER JEFFERS • Narrated by JIM BROADBENT • Original Music Composed & Orchestrated by MAX RICHTER • Sound Design by ADRIAN RHODES • Executive Producers PAM DENNIS / JOAN LOFTS • Production Designer AMANDINE PECHARMAN • Lead CGI Supervisor JAMES GALLIARD • Production Co-ordinator ANNA KUBIK • Technical Support Director FABRICE ALTMAN • Animation LUCAS VIGROUX / JOHANNES WEILAND / PERRINE MARAIS / FABIENNE RIVORY / KLAUS MORSCHHEUSER • Additional Animation MARIE VERHOEVEN / DAVE ANTROBUS / BORIS KOSSMEHL / MIC GRAVES • Storyboard Artist AMANDINE PECHARMAN • Pre-Visualisation & Layout ANNA KUBIK / MAARTEN HEINSTRA / ROB CHAPMAN • Character Modeling & Build ADAM AVERY / ABRAHAM MENEU-OSET • Character Development PHILIP HUNT / AMANDINE PECHARMAN / STEVE SMALL • Props & Sets RAYMOND SLATTERY / SANDER JONES / JACOB GONZALEZ / ROB LATIMER / BORIS KOSSMEHL / MAARTEN HEINSTRA / ANDY STAVELEY • Technical Development & Rigs ADAM AVERY / FABRICE ALTMAN / CHRIS RABET / LUCAS VIGROUX • Texturing DANIEL GARNERONE / SANDER JONES / JACOB GONZALEZ / JAMES GAILLARD / ANDY STAVELEY / ROB LATIMER / BORIS KOSSMEHL / GEMMA MORTLOCK / KAYE LAVENDER • Lighting, Rendering and Compositing JAMES GAILLARD / DANIEL GARNERONE / SANDER JONES / WILL EAGAR / CRISTOBAL INFANTE / ROB CHAPMAN / CHRIS RABET / ANNA KUBIK / ANDY STAVELEY • Water Wrangler & SFX Technical Director ROB CHAPMAN • Ocean Simulator Plug-in KAI WALTER • Effects & Simulation ROB CHAPMAN / FABRICE ALTMAN / CHRIS RABET / ADAM AVERY • Additional Artwork OLIVER JEFFERS / AMANDINE PECHARMAN • Editor NIC GILL • Production Assistance REN PESCI • Original Music Recorded at UFO STUDIOS BERLIN • Piano: MAX RICHTER / JULIE SASSOON • Clarinets: LOTHAR OHLMEIER • Guitars & Ukulele: ANDREAS DAVID • Bass ROLAND FIDEZIUS • Music mixed at NUCLEUS STUDIOS BERLIN • Mixed by MAX RICHTER / JONAS ZADOW • Score Production MAX RICHTER • Sound design mixed at DE LANE LEA STUDIOS • Sound design, Mixed & Edited by ADRIAN RHODES • Mr Broadbent recorded by PETER MENDONÇA at THE BRIDGE • Master Grade by ASA SHOUL at FRAMESTORE • Original book published by HARPER COLLINS • A CONTENDER ENTERTAINMENT GROUP & STUDIO AKA PRODUCTION © Studio AKA & Entertainment One 2008. All Rights Reserved.